Před zimou dopřejte zahradě dokonalou zálivku. Poté nezapomeňte zazimovat závlahový systém

Aby váš trávník i okrasné rostliny v pořádku přežily období vegetačního klidu, je potřeba jim dopřát na podzim dostatek vláhy. S ní dostanou i živiny, které jim usnadní překonání období nedostatku spojené s velkými mrazy a zimou. Po poslední zálivce je také nutné zazimovat závlahový systém. Jaké další práce na zahradě je potřeba provést předtím, než udeří první mrazy?

Rýt anebo raději nerýt?

Rytí je typickou podzimní činností, kterou bychom na zahradě rozhodně provádět měli. Není nutné rýt do velké hloubky. Rozhodně je však potřeba záhon zbavit plevelu a obohatit zem o hnůj. Ten může být tvořen z listí a zahradních zbytků anebo si v průběhu roku můžete vytvořit kvalitní kompost. Pro jeho výrobu lze využít i zahradní drtič větví. Jestliže vaše záhony sužuje svlačec anebo bršlice je lepší provést hlubší rytí a důkladně odstranit všechny kořenové výhonky. Hlubší rytí se vyplatí i v případě, že máte na záhonech těžší půdu. Chcete-li, aby rostliny dostaly na jaře pořádnou porci živin, zarývejte kompost do půdy až na přelomu zimy a jara. Lehkou půdu je pak možno pouze vidlemi přerovnat a uhrabat. Půda v užitkové zahradě uvítá také pravidelné doplňování draslíku a fosforu, k čemuž je období na začátku zimy před prvními mrazy naprosto ideální.

Přečtěte si zajímavý článek:  Zatočte se slimáky díky vaječným skořápkám

Zavlažit a zazimovat

Poté, co zryjete všechny záhony, zajistěte rostlinám, které přezimují na zahradě, také dostatečnou závlahu, poslední před zimou. Poté již zazimujte závlahový systém a můžete odpočívat. Pro důkladné zazimování závlahy budete potřebovat kompresor schopný vyvinout tlak alespoň 3,5 bar. Tím vyfoukněte postupně ze všech větší soustavy zbylou vodu. Samozřejmě poté, co jste odpojili zdroj vody a čerpadlo pro závlahy.

Ideální čas na údržbu

V prázdné soustavě můžete konečně zkontrolovat všechny ventily, spoje a propojky, ale také kondici potrubí a případné vadné části vyměnit. Jestliže pro závlahový systém používáte jako zdroj vody nadzemní nádrž či sud, vyprázdněte na zimu i tento zásobník. Podzemní nádrž na dešťovku v zimě nezamrzne. V jejím případě ale dejte pozor na potrubí, které vede k čerpadlu pro závlahy. To zamrznout může a díky tomu mu může hrozit také popraskání.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search