Co potřebují patisony na zahradě k maximální spokojenost a proč je nepěstovat na kompostu

Jejich plody vypadají trochu jako z jiného světa a možná proto nejsou na našich zahrádkách stále tak rozšířené, jak by si zasloužily. A je to opravdu škoda, protože patisony jsou opravdu chutné, zdravé, a navíc nenáročné na pěstování

Jejich listy vypadají podobně, jako u klasické dýně. A není divu – ony to totiž dýně jsou. Patison je vyšlechtěná forma dýně chřestové (Cucurbita pepo, var. Cylindrica), jež se používá zejména do polévek nebo na přípravu dýňového zelí.

Poroste vám všude tam, kde si na ně najdete místo

Dříve se dýně pěstovaly na kompostu – a dařilo se jim tam. Samozřejmě je tam můžete vysadit i dnes, ale spíše to nedoporučujeme. Umí totiž být opravdu náročné na živiny a doslova je ze svého okolí vycucnou. Takže v kompostu samotném už vám jich na příští sezónu příliš nezbude. Pokud však patison usadíte na záhon dobře obohacený vyzrálým kompostem neb chlévskou mrvou, bude zcela spokojený.

Přečtěte si zajímavý článek:  Dřevěná pergola: Proč se ji vyplatí pořídit a jak na její stavbu?

Nejzazším termínem výsadby je zhruba polovina května (záleží na počasí). Rostlina vám stačí jenom jedna – sytě žluté květy patisonu totiž hravě zvládají samoopylení. Pokud byste však patisonů chtěli více, pamatujte si, že doporučená spona musí být minimálně jeden metr, lépe však metr a půl.

Jak se o patisony starat? Pokud pěstujete okurky, zvládnete to hravě

Potřebují slunce a stabilní vlhkost půdy – jinak náročné vůbec nejsou. Dělá jim dobře pravidelná zálivka s menším množstvím vody a nikoli nárazové zalévání třeba dvakrát do týdne pořádným vědrem. Pokud tento postup dodržíte, nebudete se potýkat s plísni ani s jinými chorobami.

Nic dalšího už není třeba. Řádně prohnojená půda nepotřebuje už další živiny (v případě potřeby je možné použít běžná komplexní hnojiva), takže na vás bude jen starost o vyrůstající plevely.

1 komentář

  • Typy materiálů použitých na zahradním nábytku
    3 roky ago Reply

    […] Pobyt na zahradě a terase představuje v našem dnešním životě důležitou součást mnohých dnů. Jde o zamilované kousky přírody, které si hýčkáme obzvlášť ve městě. Vzhledem k současné situaci ve světě a vlivem všudypřítomné krize se očekává klesající počet prodaných dovolených, i když se nám cestovní kanceláře snaží tvrdit opak. Všichni, co neodletí na dovolenou k moři, si budou jistě chtít své léto vychutnat v klidu domova. […]

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search