Slunce vám rádo ohřeje vodu zadarmo

Je pravdou, že v našich končinách si slunečního záření neužijeme rozhodně tolik jako obyvatelé jižnějších krajů. I když vám ale solární energie nepokryje veškerou spotřebu při topení a svícení, může vám být v lecčems nápomocná. Znáte všechny její možnosti?

Teplá voda v bazénu i ve sprše

Sluneční záření je pochopitelně nejintenzivnější v průběhu letních měsíců. Než ale slunce samovolně prohřeje vodu v bazénu, chvíli to trvá a vy se musíte spokojit s koupáním v ledové vodě. Pro tento problém je nejlepším řešením pořízení solárního ohřevu bazénu. Jedná se o poměrně nízkonákladové řešení a výhodou je i snadná instalace celého zařízení. Solární ohřev vody se hodí zejména tam, kde není přístup k rozvodné síti.

Pro ohřev vody v bazénu se většinou používají deskové panely, ale můžete se setkat i s trubkovými. Při výběru zařízení na solární ohřev vody v bazénu sledujte především poměr absorbovaného slunečního záření a vyprodukovaného tepla. Trávíte letní měsíce na chatě péčí o zahrádku? Pak vám určitě přijde vhod solární sprcha. Opět se jedná o poměrně snadný způsob využití sluneční energie, solární sprchu si s trochou zručnosti zvládnete vyrobit i sami, případně si ji můžete hotovou koupit ve většině hobbymarketů.

Přečtěte si zajímavý článek:  5 tipů, jak vybrat kvalitní kuchyňské potřeby

Solární ohřev vody dobře zvažte

Solární energii samozřejmě můžete využít i k ohřevu užitkové vody. Tu však na rozdíl od bazénu budete nejspíš potřebovat po celý rok. Tedy i v měsících, kdy na zem dopadá minimum slunečního záření. V tomto ohledu je solární ohřev vody o něco riskantnějším podnikem. To však neznamená, že se nemůže vyplatit, jen je potřeba investici dobře promyslet. Hodit se může třeba na chalupu, kde trávíte letní sezónu. Navíc pokud pomineme čistě finanční stránku věci, tak se jedná o způsob aspoň částečné energetické nezávislosti a ekologicky šetrného chování.

Díky solárnímu ohřevu můžete mít v bazénu teplejší vodu, i když je část dne ve stínu

Pro maximální účinnost ohřevu vody je nejlepší se poradit s odborníkem, případně si celé zařízení nechat instalovat od profíků. Solární ohřev vody svépomocí je rozšířenou praxí zejména mezi domácími kutily, ti však neprofesionálními postupy a drobnými chybami často zbytečně snižují účinnost svých zařízení.

Specialisté navíc disponují nejen nutným know-how, ale také náležitým vybavením. Jako vždy je třeba zvážit poměr nákladů a návratnosti případné investice. Pokud ale trávíte hodně času na zahrádce nebo u svého bazénu, využitím solární energie k ohřevu vody získáte výraznou úsporu energie v letních měsících. Případně si dopřejete vyšší komfort tam, kde byste si jej jinak nemohli dovolit.

Building Solar Panels Truck  - Elsemargriet / Pixabay

Elsemargriet / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search