Jak na praní přikrývek a polštářů

Také byste chtěli mít svou ložnici hygienicky čistou? Pak ji nestačí jen pravidelně luxovat a vytírat a otírat prach. Stejně důležitá je i čistota lůžkovin, jimiž se pravidelně zakrýváte. Možná vás to překvapí, ale můžete je klidně strčit do pračky.

Jen si dejte pozor na několik důležitých věcí. Peřiny totiž potřebují tu správnou teplotu, prací prostředek a především dokonalé vysušení. Možná vám to přijde zvláštní, ale peřiny i polštáře byste měli před vypráním zvážit. Musíte totiž zjistit, jak jsou těžké, když jsou dokonale suché. Později vám to při údržbě opravdu pomůže.

Pozor na správnou teplotu i prací prostředek

Ještě předtím, než se do praní pustíte, ověřte si, že je peřina nebo polštář celá a nepoškozená. Prohledejte všechny švy a zkontrolujte, zda se někde neuvolňuje náplň, jakékoliv drobné poškození by se totiž v pračce několikrát zhoršilo a celá výplň by se také mohla znehodnotit. Zároveň se podívejte po štítku. Mají ho na sobě všechny přikrývky (tedy pokud ho neodstraníte) a prozradí vám, na jakou teplotu je možné konkrétní kus prát.

Sunday Bed Lazing Around Lazy Cozy  - tvjoern / Pixabay

tvjoern / Pixabay

Ovšem pokud už štítek nemáte nebo je nečitelný, pamatujte si, že více než 60°C žádným přikrývkám nesvědčí. Jde o příliš vysokou teplotu, která by je mohla poškodit. A nejste-li si jistí materiálem, pak je vyperte pouze na 40°C. A na jaký prášek vsadit? Pokud jde o přikrývky z přírodních materiálů (vlna, peří apod.), pak se vždy vyhýbejte enzymům. Poškozují totiž přírodní tuk a přikrývky poté nehřejí.

Přečtěte si zajímavý článek:  Šéfkuchařský nůž: 4 rady, jak vybrat ten správný pro vás

Kde a jak peřiny a polštáře sušit

Nejlepší je to samozřejmě venku na čerstvém vzduchu, kde se jeho proudění postará o rychlé proschnutí. Je-li to možné, peřiny ždímejte a místo toho je přehoďte přes šňůru nebo rozhoďte na věšák během slunečného dne. A nakonec peřiny opět zvažte. Budou-li těžší, znamená to, že je musíte dosušit.

Bed Sleep Girl Asleep  - DieterRobbins / Pixabay

DieterRobbins / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search