Pouštíte se do rekonstrukce bytu? Víme, na co byste měli myslet

Před opravou bytu si nejprve stanovte, kolik peněz chcete do takové akce vložit a rozumně zvažte rozsah všech prací. Jinak budete postupovat při opravě bytu 4+1 a jinak v případě menšího bytu či garsonky. Dáte přednost velké komfortní vaně a sprchového koutu a uskrovníte se v kuchyni? Nebo si uděláte zcela novou a moderní kuchyni a nebudete se tolik věnovat koupelně?

Když máte státní byt v paneláku, kde ještě nebyla revitalizace, v každém případě si zjistěte, zda v nejbližší době proběhne. Na některé rekonstrukční práce můžete totiž dosáhnout na státní dotace. Jedná se většinou o výměnu stoupaček či oken nebo balkonů. Když například probíhá výměna oken v celém paneláku, můžete od dodavatelů plastových nebo euro oken obdržet zajímavé množstevní ceny a slevy.

Zvažte odbornou pomoc

Dále zvažte, zda budete potřebovat odbornou pomoc nebo se do rekonstrukce bytu pustíte zcela sami. Tímto rozhodnutím sice uspoříte velkou sumu peněz, na druhé straně však čekejte, že vás bude čekat spoustu práce, která vám vezme hodně času a energie. Pokud máte kamarády, kteří už opravu bytu absolvovali, požádejte je o konzultaci a cenné rady.

Přečtěte si zajímavý článek:  Sen o novém bytě skutečností? V Malešicích jich zbývá několik posledních

I když jste šikovní na práci, určitě se vyplatí na určité práce najmout si odborníky, například na pokládku podlahové krytiny nebo vymalování bytu.

Služby bytového architekta

Cena bytového architekta přijde zhruba na 10 procent celkových finančních prostředků celé rekonstrukce bytu. Pokud požádáte o službu bytového architekta, který spolupracuje se stavební společnosti, dostanete určitě výraznou slevu.

Mnohým se může zdát služba bytového architekta naprosto zbytečná a nedůležitá, ale celková cena za opravu bytu může být díky jeho službám výrazně levnější. Dobrý a špičkový architekt je schopen skloubit jak nové trendy bydlení, tak představy zákazníka a funkčnost bytu.

Plan Drawing Architecture Planning - ds_30 / Pixabay

ds_30 / Pixabay

Komplexní rekonstrukce

Nejlepší je opravit celý byt najednou, ovšem ne v každém případě je to reálné a možné. Například z finančních či jiných důvodů. Komplexní rekonstrukce bytu je však nejekonomičtější a nejefektivnější způsob opravy. Při celkové opravě uděláte pouze jeden nepořádek a současně se uskuteční všechny stavební úpravy dohromady.

S celkovou výměnou bytového jádra často souvisí i celá výměna elektroinstalace. To jsou všechno práce, které je dobré a žádoucí udělat najednou.

To stejné platí i o výměně všech oken v bytě nebo když měníte dispozici bytu. Rovněž komplexní výměny podlahových krytin včetně vyrovnání podlah jsou za normálního provozu bytu téměř neproveditelné.

Přečtěte si zajímavý článek:  Atraktivní byty v rezidenční čtvrti Vilapark Klamovka. Proč si je zamilujete?

Další užitečné a cenné rady

Při opravě bytu budete potřebovat stavební povolení v případě, když budete zasahovat do nosných konstrukcí budovy či se případnými opravami změní jeho vnější vzhled. Budete-li dělat menší a kosmetické stavební úpravy, což znamená například vyzdívání bytového jádra nebo výměnu oken, vystačíte si jenom s běžnou ohlašovací povinností u místního stavebního úřadu.

Vyrovnání podlah nivelizační stěrkou budete zcela jistě potřebovat při propojování obývacího pokoje a kuchyně. Po vybourání příček není zapotřebí, aby byla podlaha v těchto místech ve stejné výšce. Cena za bourání příček je velmi různá, v zásadě se však pohybuje od tří do osmi tisíc českých korun. Cena 1 m² nové příčky z pórobetonových tvárnic přijde pro změnu zhruba na 600 až 1000 českých korun.

Velmi podstatná je příprava zdí před malováním. Barvu nanášejte pouze na suchý a čistý podklad. Veškeré stropy a stěny se musí nejprve velmi důkladně a pečlivě očistit. Jestliže se barva na některých místech olupuje či je úplně poškozená, je potřeba oškrábat i starý nátěr. Odstraněním poškozených míst zabráníte nepříjemnému opadávání nového nátěru.

Bricks Wall Texture Pattern Stone - chenspec / Pixabay

chenspec / Pixabay

1 komentář

  • Vyplatí se investice do bydlení?
    3 roky ago Reply

    […] je i ta, že se povede zrekonstruovat celý dům a odkoupit ho. V tom případě každý jeden byt můžete pronajímat a mít z něj peníze. […]

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search