Jaké si vybrat žaluzie do interieru?

Žaluzie – nezbytný doplněk všech oken, jelikož přinášejí do bydlení nejen komfort, ale vytvářejí i příjemné prostředí a osobitý styl bydlení. Žaluzie se též využívají jako estetický doplněk bytů, kanceláří nebo společenských či reprezentativních místností, ve kterých vytvoří ojedinělý styl interiéru.

Funkce žaluzií

Hlavním důvodem pořízení si žaluzií je především zamezení nežádoucím pohledům a snížení nákladů na vytápění, které se sníží téměř o třetinu. K dalším výhodám patří ochrana před sluncem a horkem, díky nimž je v místnosti velmi příjemné klima. K nezanedbatelným důvodům patří kladný vliv na průnik hluku, který z největší části proudí právě okny.

Rozlišení žaluzií

a) dle směru

 • horizontální,
 • vertikální – obloukové.

Horizontální žaluzie

Tento typ žaluzií patří k nejrozšířenějším způsobů zastínění interiéru bytu, ve kterém požadujeme optické zvětšení prostoru a zároveň optické snížení výšky. Horizontální žaluzie se skládají z nosné vodící lišty, jejichž jednotlivé části se montují proti sobě. Na trhu se objevuje několik typů zatahování – svinovací, skládané a rolovací. Zajímavý vzhled interiéru docílíme moderně vypadajícími hliníkovými žaluziemi v decentních odstínech, vybírat však můžeme z nepřeberné barevné škály. Barevné provedení lamel umožňuje estetické sladění s nábytkem a jinými prvky interiéru.

Chair Light Sunlight Rays Windows - sharonrea / Pixabay

sharonrea / Pixabay

Vertikální žaluzie

Přečtěte si zajímavý článek:  Kanalizace je základním stavebním kamenem naší civilizace. Jak se o ni starat?

Vertikální žaluzie je vhodné použít do prostoru v interiéru kanceláří, hotelů, zimních zahrad, méně často jsou využívány do bytů. Slouží především pro zastínění velkých ploch a zároveň je můžeme použít jako vhodnou dekoraci. Skládají se z nosné vodící lišty, ve které pojíždějí závěsy lamel, do kterých jsou pomocí plastových nosičů lamely zavěšeny. Výška žaluzií může být u dolního okraje proměnná, jelikož je ovlivněna několika překážkami, ke kterým patří v nejčastějším případě výška topení. Na trhu se objevují žaluzie shrnovací do stran, do středu, jednostranně shrnovací nebo shrnovací po částech nezávisle na sobě.

Venkovní horizontální žaluzie

Venkovní horizontální žaluzie umožní plynule regulovat přírodní osvětlení, zachycují přímé sluneční záření a příznivě ovlivňují klima v místnosti. K výhodám venkovních žaluzií patří vysoký stupeň zatížení, dlouhá životnost, termoregulační efekt, snižování hladiny venkovního hluku, dlouhodobá funkčnost a snadná údržba.

b) dle použití

 • do oken,
  do střešních oken,
  do zimních zahrad,
  do dveří,
  na stropy,
  na vnitřní rám plastových či vakuových oken,
  k prostoru pod schodištěm.
Přečtěte si zajímavý článek:  Jak často je vhodné v domácnosti utírat prach a proč

Druhy ovládání

Kvalitní žaluzie musí disponovat především dokonalým technickým řešením ovládacího systému.

 • mechanické ovládání

Žaluzie se ovládají ručně za pomoci provázku, uživatel si však může zvolit stranu ovládání – z jedné nebo obou stran.

Ovládání žaluzií probíhá na základě stisknutí tlačítka nebo dálkového ovladače, což funguje za pomoci elektrického motoru, který je umístěn za nosnou vodící lištou. Nejnovější a nejmodernější typy žaluzií jsou ovládány centrálně nebo senzoricky.

Materiál použitý k výrobě

Na trhu je široká nabídka žaluzií z několika druhů materiálů, mezi kterými nechybí skelná tkanina s napařenou vrstvou hliníku, screen materiály, perferované PVC nebo kovové řetízky. Silnější, pevnější materiály jsou vhodné k výrobě žaluzií, které mají sloužit především k zamezení nežádoucího hluku. K těmto materiálům patří tkaniny Acoustikdrape, které pohltí téměř 50 % hluku. Povrch lamel je proveden v několika úpravách – různě strukturovaný, žakárový, hladký či jemný povrch.

Dinner Table Table Chairs - JamesDeMers / Pixabay

JamesDeMers / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search