Hospodařte chytře a s rozmyslem

Dnes jen málokdo umí vyjít s penězi. Patříte i vy k lidem, jejichž finance se rozkutálí rychlostí blesku? Přesto, že mnoho lidí žije z předem stanoveného rozpočtu, nedokáže vyjít a musí se uchýlit k půjčování peněz. Finanční gramotnost je velmi ošemetné téma a téměř každý vám řekne, že sám ví nejlépe, jak s penězi naložit. Přesto jsou to právě peníze, které stojí v pozadí mnoha partnerských hádek.

Nechcete-li přežívat od výplaty k výplatě, stresovat se, zda vám zbude na nájem a tvářit se, že se nic neděje, začněte se vzdělávat v této oblasti. Projekt Chytré-finance.cz vám v tom pomůže. Dozvíte se informace o běžných účtech, kreditních kartách, novinky ze světa půjček a kdy si půjčit nebo kdy na jakoukoliv půjčku zapomenout. Zda je pojištění prospěšné a za jakých podmínek, vše kolem hypoték, spoření a investic.

Jak převzít kontrolu nad svými financemi

Chytré finance znamenají, že přesně víte, kde vaše peníze putují a kolik jste utratili. Mnoho lidí se na konci měsíce podivuje, kam zmizlo tolik peněz. V duchu počítáte nájem, poplatky, potraviny, zábava a marně přemýšlíte, za co všechno jste utráceli. Nezapomínejte na staré pravidlo: co je psáno, to je dáno. Ať už si seznam vedete písemně za pomocí bloku nebo v počítači.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak vybrat interiérové dveře, které vám poslouží dlouhá léta?

Ku pomoci vám mohou být i programy ke stažení zdarma, které jsou výtečným vodítkem pro začátečníky. Do tabulky si vedete záznamy příjmů a výdajů. Na konci měsíce přesně vidíte díru, kudy protéká zbytečně moc peněz.

Obálková metoda

Je až zarážející, že tato obyčejná metoda funguje skvěle, přitom jí téměř nikdo nepoužívá. Připravte si 6 obálek a do těch si roztřiďte peníze. Proč šest vám hned vysvětlíme. První 4 představují jednotlivé týdny. Do páté si vložíte peníze na zábavu, nečekané výdaje a další. Do poslední šesté obálky vložte peníze a tvařte, že neexistují.

Dělejte to tak měsíc co měsíc a uvidíte, že nejenže vycházíte s penězi, ale ještě i ušetříte. Sledujte své finance, jak se u vás zabydlují. A samozřejmě nezapomínejte číst odborné články s tímto tématem, protože neznalost se neomlouvá.

Cost Education School Study  - AlexBarcley / Pixabay

AlexBarcley / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search