Víme, zda je na vaši podlahu lepší beton nebo anhydrit

Snažíte se vybudovat nové podlahy v domě nebo rekonstruujete svůj byt? Pak byste měli docela jistě začít od podlahy. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát a už rozhodně neplatí, že musíte čekat dlouhé dny i týdny na jejich vyschnutí.

Musíte si však vybrat chytře. Určitě víte, že beton není v posledních letech jedinou možností, která se vám v tomto ohledu nabízí. Skvělé vlastnosti vám nabídne také anhydrit. Co to vlastně jde a jak se liší od betonu?

Sádrovec s překvapivou výdrží

Anhydrit je vlastně směs sádrovce, vody a dalších materiálů. Má dokonale samonivelační vlastnosti, tzn. vždy se rozlije do přesné roviny. Toho u beton dosáhnete jedině při velmi pečlivém vyhlazování a rovnání. Anhydrit se však o vše potřebné postará docela sám.

Navíc nepopraská ani při větší vrstvě a je pochozí už velmi brzy, během 24-48 hodin tak můžete na svou podlahu vstoupit a začít kupříkladu s instalací rozvodů, výmalbou apod. K plnému zatížení je obvykle nutná doba asi dvojnásobná. V případě betonu se však bavíme o mnohem delších časových úsecích.

Přečtěte si zajímavý článek:  Nevíte si rady, jak na výměnu staré podlahy? Nechte si poradit od profesionálů

A jaké další výhody anhydrit má? Jak jsme řekli, je dokonale rovný, takže na něj stačí položit libovolnou podlahovou krytinu a máte hotovo (bohužel se nehodí k přímé chůzi, bez krytiny to tedy nepůjde). Bohužel je značně náchylný k chytání plísně z přebytečné vlhkosti, takže se nehodí do venkovních prostor.

Beton je levnější a odolnější

Oproti anhydritu zaplatíte zhruba jen 60-70% ceny, což v případě rodinného domu není málo. Beton se navíc hodí bez omezení do venkovních prostor a všude tam, kde se potýkáte s vyšší vlhkostí. Odolá opravdu všemu, jen u velkých podlah je nutné dát pozor na jeho praskání, čemuž lze ovšem předejít šikovnými dilatačními spárami. To se však týká především průmyslových hal nebo skladů, nikoliv malých objektů pro rodiny.

Glass Broken The Destruction Of  - Mitrey / Pixabay

Víme, zda je na vaši podlahu lepší beton nebo anhydrit

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search