Základní projekty 3D tisku

3D tisk je jednou z nejrychleji se rozvíjejících technologií, které umožňují tvorbu různých předmětů s pomocí speciálního zařízení – 3D tiskárny. Díky ní je možná rychlá a levná realizace různých projektů, od jednoduchých náhradních dílů, před hračky a reklamní předměty, po komplikované architektonické modely nebo průmyslové prototypy. Přemýšlíte, jak začít s 3D tiskem? Napovíme vám, kde hledat nápad a hotové projekty trojrozměrných modelů, ale také uvedeme několik příkladů předmětů.

Kde hledat projekty pro 3D tiskárnu pro začátečníky?

Na internetu existuje mnoho komunit spojených s 3D tiskem, které jsou mimořádně aktivní a sdílejí soubory a pokyny s jinými uživateli, díky čemuž můžete začít tvořit trojrozměrné předměty bez jakýchkoliv speciálních znalostí. Tyto komunity se skládají z členů s různou úrovní zkušeností. Mnozí z nich např. mají fóra, kde najdete odpovědi na časté otázky ohledně 3D tisku. Je ovšem třeba zdůraznit, že většina z nich je dostupná v angličtině.

Zde uvádíme několik míst, kde můžete najít projekty pro 3D tiskárnu pro začátečníky:

  • Thingiverse – jedna z největších komunit 3D tisku. Má více než milion připravených, bezplatných projektů předmětů k vytištění.
  • MyMiniFactory – nabízí jak bezplatné, tak placené projekty, které byly vytvořeny uživateli. Pokud už máte nějaké vědomosti a dovednosti, můžete vydělávat na vlastních modelech.
  • PinShape – projekty na tomto portálu jsou obvykle vysoce kvalitní, s připojenými technickými informacemi, díky čemuž je lze rychle vytisknout a také optimalizovat. Dostupné jsou v placené a bezplatné verzi.
  • GrabCAD – má několik skvělých návrhů modelů, které jsou dokonalé pro začátečníky, aby si je vytvořili doma. Mnohé z nich jsou bezplatné.
  • Repables – další databáze zahrnující bezplatné projekty, ovšem v tomto případě nesmíme zapomínat, že nejsou prověřeny správci, takže nemusíte dosáhnout výsledku, jaký chcete, bez opravení detailů na daném modelu.
  • YouMagine – na portálu najdete 20 tis. projektů, od praktických předmětů po hračky a dekorace. Jsou bezplatné a přizpůsobené různým úrovním pokročilosti.
Přečtěte si zajímavý článek:  Pojistit lze i novostavbu před dokončením

Jaké předměty lze na začátku vytisknout ve 3D?

3D tiskárny dokáží vytvořit téměř cokoliv – od vzdělávacích materiálů až po rekvizity ve filmových studiích. Tato zařízení slouží také k výrobě předmětů, které nám usnadňují život v mnoha oblastech. Dnes je může používat kdokoliv. 3D tiskárnu si bez problému koupíte po internetu, např. v obchodě Botland. Najdete tam nejen oblíbené modely zařízení pro začátečníky, ale také spoustu užitečného příslušenství. Až obdržíte svou tiskárnu, využijte naši inspiraci a vytvořte své první projekty trojrozměrných předmětů.

Předměty denní potřeby

Čím by bylo dobré začít? Mnozí začínají s trojrozměrným tiskem od tvorby předmětů denní potřeby. Oblíbené jsou projekty hrnků, přívěsků, držáků kabelů, stojánků na tužky, různých stojanů, obalů na telefony a spousty dalšího příslušenství. Důležité je, že díky moderní technologii si každý z uvedených předmětů můžete bez problému individualizovat. Stačí, že např. zvolíte oblíbenou barvu filamentu.

Figurky a hračky pro děti

Jednou z nejčastějších věcí, které vyrábí někdo, kdo začíná tisknout ve 3D, jsou hračky. Jejich výroba může být velmi jednoduchá, zvláště když jsou určeny pro děti. Ovšem předtím, než dítěte dáte předmět vytvořený na 3D tiskárně, se ujistěte, že nemá nebezpečné díly nebo ostré hrany. Trojrozměrný tisk také umožňuje vyrábět velice detailní figurky, které lze využít jako dekorace, ale také studijní modely nebo součásti deskových her.

Přečtěte si zajímavý článek:  Výkup aut za hotové - osvědčené řešení pro nechtěná vozidla

Vybavení domácnosti a dekorace

S pomocí 3D tiskárny můžete vyrobit poličky různých netypických tvarů a uložit na ně všechny své knihy. Díky elasticitě této technologie přizpůsobíte rozložení, počet a velikost polic disponovanému prostoru. Tiskárna se skvěle fotí i při tvorbě fotorámečků, květináčů a spousty různých interiérových dekorací.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search