Poradíme vám, jak se dostat z dluhů

Dluhy jsou velké problému. Pokud jsou pouze toho rázu, že máme půjčku a tu poctivě a pravidelně splácíme, nejsou zase takovým problémem. Mnohem větší komplikací jsou dluhy, které nám přerůstají přes hlavu. Podívejme se tedy na možnosti, jak se dostat z dluhů podle toho, jak bychom měli postupovat konkrétně.

Domluva s věřiteli

Většina věřitelů bývá svolná k různým dohodám, jelikož jsou pro ně stále jednodušší volbou, než když musí platit různým inkasním agenturám za vymožení. Lze si tak zažádat o snížení splátek, o prodloužení doby půjčky, ale stejně tak i o možnost překlenovacího úvěru, nebo o nový splátkový kalendář.

Důležité je jednat rychle, ideálně ještě před tím, než dojde k opomenutí konkrétní splátky. V tomto případě je totiž šance na pozitivní vyřízení velká.

Vyhlášení osobního bankrotu

Pokud už půjčky začaly přerůstat přes hlavu a první možnost nepomohla, je možné zažádat o osobní bankrot. Ten má však svá jasně daná specifika, kdy je třeba mít příjmy a majetek, ale stejně je důležitá i samotná podstata dluhů. To vše je poté součástí žádosti, která se zasílá na příslušný soud. Ten má vše v rukou, a pokud bankrot vyhlásí, vyhnete se exekucím a za 5 let pravidelného splácení začnete s čistým štítem, jelikož případné nedoplacené závazky jsou anulovány.

Přečtěte si zajímavý článek:  4 důvody, proč si ze starých věcí vyrábět nové

Domluva s exekutorem

Pokud selže i žádost o osobní bankrot, je tu stále možnost domluvit se na splátkách s konkrétním exekutorem. I pro něho je výhodnější získávat peníze pravidelně v hotovosti, než mít více starostí s vyhlašováním dražeb a zabavováním vašich věcí.

Vyplacení exekuce

Poslední možnost, která je svým způsobem pouze půjčkou, kterou si vezmete a kterou zaplatíte své dluhy. Ta má ale řadu negativ, jako například:

  • nevýhodné podmínky pro žadatele,
  • velmi vysoký úrok,
  • nutnost ručení nemovitostí a jiným majetkem,
  • je poskytnuta nepoměrně nižší suma, než je hodnota nemovitostí.
Savings Budget Investment Money - stevepb / Pixabay

Poradíme vám, jak se dostat z dluhů

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search