Poradíme vám, jak připravit váš zahradní nábytek na zimu

Údržba, péče a obaly

Pokud začnete s prvními chladnými dny upřednostňovat pohodlný gauč v teple obýváku a na zahradní nábytek si nejdete sednout ani v nouzi nejvyšší, je vhodné jej na zimu uschovat. Ideálními prostory je garáž, či půda. Dobrou volbou je i sklep, ale pokud je moc vlhký, neskladujte tam dřevěný zahradní nábytek – mohl by se poškodit.

Před úschovou nábytek vyčistěte, většinou si bohatě vystačíte s teplou vodou a hadříkem. Jedinou výjimkou je dřevo, kterému jen prospěje správná výživa. Ošetřuje se zpravidla teakovým olejem, který pronikne hluboko do dřeva a chrání jej. Trocha práce však za kouzlo nábytku z pravého voňavého dřeva stojí.

Sunset Rattan Chair Basket - KRiemer / Pixabay

KRiemer / Pixabay

Posezení je však možné mít venku celoročně. Hodí se k odpočinku po práci na zahradě, nebo k vypití teplé kávy i čaje a relaxu na čerstvém vzduchu. Máte zastřešenou terasu? V tom případě můžete být v klidu, hlavním potenciálním ohrožením pro zahradní nábytek je totiž nepříznivé počasí – déšť, či sníh – před kterými se však pod vaší střechou spolehlivě schovají. Všem ostatním se jistě budou hodit obaly na zahradní nábytek. Z dostupných velikostí si vyberete ten správný i pro ochranu vašeho posezení.

Přečtěte si zajímavý článek:  Rekuperace je moderní způsob větrání pro zdravý dům

Nábytek podle materiálu – co s ním?

Dřevěný nábytek

Jak jsme už zmínili výše, dřevo si zaslouží svou dávku pravidelné výživy. Mimo sezónu jej nenechávejte venku pod sněhem ani na dešti, je náchylnější na poškození povětrnostními vlivy.

Kovový nábytek

Kov přežije i mrazy a pokud je nábytek opatřen speciální úpravou proti korozi, nebude pro něj problémem ani sníh a déšť. Můžete jej nechat i venku, ale před sezónou preventivně dotáhněte šrouby a promažte spoje.

Nábytek z umělého ratanu

Umělý ratan je proslulý svou odolností, a tak jej můžete mít venku po celý rok. Pokud nemáte obaly, po dešti a sněhu jej pořádně vyčistěte, aby nezašel.

Plastový nábytek

Při změně teplot a v mrazech, či extrémních vedrech plastový nábytek často ztrácí svou pružnost a odolnost a může se lámat, nebo se jeho nosnost sníží. Nedoporučujeme jej vystavovat celoročnímu působení proměnlivého počasí.

Korbsessel Chair Rattan Furniture - anaterate / Pixabay

anaterate / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search