Jaké požadavky by mělo splňovat nové kancelářské křeslo?

Obsah článku

Pracovní výkonnost, spokojenost a dobrou náladu na pracovišti do značné míry ovlivňuje pracovní prostředí, které nás každodenně obklopuje a kvalita židle nebo křesla na nichž sedíme po většinu části dne. Sezení na nekvalitním křesle může vyvolat různé zdravotní potíže, mezi které nejčastěji patří bolesti zad, bolesti hlavy a nesoustředěnost, čímž je negativně ovlivněn pracovní výkon a celková produktivita práce.

Sedák

Mezi hlavní kritéria, která jsou při výběru židle nebo křesla rozhodujícími, patří výškově nastavitelný sedák, na kterém by se měl pracovník cítit příjemně a jenž by měl plně odpovídat tvaru našeho těla. Šířka sedáku se volí dle individuální postavy majitele, sedák by měl být širší minimálně o dva centimetry, než prostor, který potřebujeme k usednutí.

K dalším důležitým požadavkům patří odpruženost a anatomický tvar, díky němuž se váha těla na sedáku rovnoměrně rozloží a při dosednutí zabrání nezdravým nárazům páteře.

Samozřejmostí kvalitního kancelářského křesla je nastavitelná výška sedáku, díky čemuž můžeme docílit nastavení kolen na úrovni sedáku, což je ze zdravotního hlediska žádoucí. Kancelářské křeslo určené pro delší dobu sezení by mělo být opatřeno z kvalitního, dostatečně pružného materiálu, který utváří příjemný a relaxační pocit sezení.

Přečtěte si zajímavý článek:  Hledáte ideální lustr nebo jiné svítidlo? Nechte si je vyrobit

Opěradlo

K požadovaným ergonomickým parametrům na kancelářské křeslo patří polohovatelné opěradlo, které bývá vybaveno přítlakovou mechanikou, jenž vyvíjí automatickou regulaci v závislosti na aktuální poloze sedícího. Tento systém umožňuje správné držení páteře, aktivní a zdravé sezení, které nám zajistí dobrou oporu pro bederní páteř a záda.

Opěradlo by mělo být opatřeno synchronním mechanismem, který dovoluje pohyby těla a zad v různých pozicích, čímž se udržuje páteř v dobrém zdravotním stavu. Pro tyto účely existují křesla, jejichž opěradlo je schopno sledovat pohyb lidského těla a dané poloze se přizpůsobit.

Područky

K ergonomickým kritériím křesla patří též libovolné nastavení výšky područek či permanentní podepření zad a hlavy. Vybírejme takové, které jsou dostatečně široké, pohodlné, individuálně nastavitelné do výšky i vzdálenosti, anatomicky vhodné a pružné. Jedinou nevýhodou područek je stísněný pocit a nemožnost volného pohybu paží.

Design

Tuzemský trh nabízí nepřebernou barevnou, materiální, designovou a funkční škálu kancelářských křesel a židlí. Samotnému designu by však mělo předcházet pohodlí, které se při dlouhodobém pobytu v křesle považuje za nejpodstatnější. Nejprve bychom si měli daná křesla vyzkoušet, zda nám vyhovuje tvar sedáku, šířka a anatomie opěradla, možnosti nastavení různých poloh a poté vybírat dle estetických či prestižních požadavků.

Employee Desk Stress Exhausted - mohamed_hassan / Pixabay

Jaké požadavky by mělo splňovat nové kancelářské křeslo?

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search