Co je to oběhové čerpadlo?

Oběhová čerpadla zajišťují především cirkulaci vody v topných systémech s radiátory, ale i v ústředním a podlahovém vytápění. Stejně tak se používají pro cirkulaci teplé vody v domovním vodovodním systému. Zjednodušeně řečeno, zajišťují dopravu teplé vody z kotle do radiátorů, případně vodovodní sítě. V zásadě existují dva typy čerpadel, a to stará třístupňová (třírychlostní) a moderní elektrická.

Špatně zvolené cirkulační čerpadlo může způsobit problémy při vytápění, nerovnoměrné vytápění, vysokou spotřebu energie i nedostatek či přebytek teplé vody. Pokud chcete mít vytápění účinné, úsporné, nízkoenergetické a ekologické, výběr vhodného oběhového čerpadla je zkrátka zásadní.

Vaše staré čerpadlo dosáhlo konce své životnosti. Co teď?

oběhová čerpadla na ústřední topení či podlahové vytápění mají určitou životnost. V okamžiku, kdy čerpadlo přestane fungovat, nabízí se vám dvě možnosti, a to buď si ho nechat opravit, nebo si koupit nové. Samozřejmě, investice je vyšší, jestliže se rozhodnete pro druhou variantu, nicméně úspory energie se vám mnohonásobně vrátí.

Stará třírychlostní oběhová čerpadla běží nepřetržitě, ale potřeba tepla v interiéru se mění nejen během roku, ale i během dne. Třírychlostní čerpadla však nejsou schopna na tyto měnící se požadavky reagovat, a proto pracují stále na stejný výkon. Opravy se v tomto případě nedoporučují a je vhodnější investice do modernějšího řešení.

Jak vybrat oběhové čerpadlo?

Elektrická oběhová čerpadla jsou nesporně kvalitnější a úspornější. Současný trh je však rozmanitý, a tak je docela těžké vyznat se v tak velkém sortimentu. Vybírejte s ohledem na technické parametry vytápěné budovy. Pokud pořizujete čerpadlo do novostavby, zjistěte si potřebné údaje ve stavební dokumentaci. Pro starší budovy si musíte parametry určit sami.

Moderní oběhová čerpadla se vyznačují tichým provozem, malými rozměry a jednoduchou konstrukcí, jež zajišťuje minimální poruchovost a snadnou opravu.

A co říká legislativa o topných čerpadlech? Od roku 2013 je možné v Evropské unii prodávat pouze oběhová čerpadla v nejúspornější energetické třídě A. I v rámci nich však existují značné rozdíly ve spotřebě. Pokud hledáte čerpadlo, které vám zajistí ideální komfort vytápění s minimálními možnými náklady, vyberte si čerpadlo na www.lukast.cz.

Lukast je společnost, která na tuzemském trhu působí od roku 1991. Opravila už desítky tisíc zařízení, zajišťuje opravy přístrojů různých značek a typů a prodává elektromotory i čerpadla. Přístroj vám pracovníci vyzvednou, opraví a dovezou zpět.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search