Jak postupoval při rekonstrukci bytu? Důležitý je výběr firmy

Poptávka po rekonstrukcích bytů stoupá, a to v souladu s možnostmi, které v současné době máme. Na trhu jsou firmy, které se zabývají kompletní rekonstrukcí bytu, či se jednotlivě specializují na bytové jádro, okna, dveře. Podle čeho si vybrat firmu?

Snad není město, ve kterém byste nenašli panelové domy. Pro původní panelové byty je charakteristické především umakartové jádro, spirálové radiátory a kovové zárubně s bílými dveřmi. Požadavky na moderní a komfortní bydlení od doby výstavby, se poněkud změnily. Na druhou stranu se není čemu divit. Výrobci přichází s nabídkou nových technologií, možností, materiálů, tak proč se spokojit s ne zrovna vzhledným** umakartovým jádrem**, dveřmi, původním linoleem apod.

Parametry při výběru firmy zabývající se rekonstrukcí bytu

Tak, jak stoupá poptávka po modernizaci bydlení, logicky i přibývá firem, které se specializují na rekonstrukce. Minimálně v každém městě najdete řemeslníka, či rovnou firmu, zabývající se rekonstrukcí, ať už částečnou, nebo kompletní. Z čím větší města budete, tím i logicky bude více firem. Jak si však pak vybrat firmu, které svěříte změnu Vašeho domova? Na co se zaměřit při výběru?

Zvažujete, že se pustíte do rekonstrukce bytu po částech, nebo kompletně?

Firma nabízející kompletní rekonstrukci bytu

Málokdo z nás má financí nazbyt. Rozhodně není výjimkou, že pro rekonstrukci bytu se využívají úvěry ze stavebního spoření, půjčky aj. Pokud tedy bude rekonstruovat byt v etapách, tj. zvlášť okna, zvlášť dveře, bytové jádro, podlahy, pak se možná při Vašem výběru firmy zaměřte na takovou, která má své nabídce kompletní rekonstrukci. Budete-li totiž s jejich prací spokojeni, můžete služeb firmy opakovaně využít. Obě strany, jak Vy, tak firma, se totiž budete navzájem znát. Nebudete muset mít obavy, že další „cizí“ lidi si pustíte přes práh bytu. Při rekonstrukci asi těžko vystěhujete veškeré zařízení. Vaše obavy jsou tedy tak trochu na místě. Čím méně cizích lidí budete mít v bytě, tím určitě lépe.

Vizualizace nového vzhledu bytu

Rekonstrukce bytu, to není „jen“ opatření peněz, ale také promyšlení, jak bude Váš nový domov vypadat. Díky internetu a odborným časopisům máte sice možnost vybírat z rozličného řešení vzhledu koupelen, kuchyní, ovšem je třeba pamatovat na to, že jednotlivé byty se liší, i když třeba minimálně, situačním řešením, rozměry, rozvody vody, umístěním stoupaček apod.

Přečtěte si zajímavý článek:  Přivítejte jaro hotovým plotem

Máte také možnost si zakoupit počítačový program a sami se pustit do vizualizace vzhledu bytu. Máte však na to tolik času? A co víc, může se stát, že se Vám například bude líbit umístění vany, či sprchového koutu na druhou stranu nynější koupelny, ale prakticky to pak nebude proveditelné apod.

Řešení tu však je, na trhu najdete firmy, jejichž součástí služeb, kromě samotné rekonstrukce, je i vypracování návrhu v 2D, či 3D zobrazení. Jsou firmy, které Vám návrh vypracují zdarma, a to v případě, že si pak od nich necháte provést rekonstrukci. Jsou však i firmy, které si účtují jak rekonstrukci, tak vypracování návrhu.

Volba nových oken, dveří, zárubní

Ať už si vezmete** okna (plastová, dřevěná, hliníková)**, nebo dveře (masiv, dýha aj.), podlahové krytiny (dlažba, plovoucí podlaha: laminátová, dřevěná korková, bambusová), otopná tělesa, tak máte na výběr z tolika materiálů a možností, že Vám to samotným zabere jistě nějaký ten čas.

Internet je sice doslova studnicí informací, ale je třeba poznamenat, že ne vždy se na něm můžete dočíst korektních informací. Může se tedy stát, že zrovna narazíte na stránku, které se tzv. „chytnete“, načerpáte informace, na základě nich se rozhodnete, a pak třeba po půl roce zjistíte, že Vaše volba měla být jiná. A to již bude pro Vás pozdě. Samozřejmě, že je možné například nová okna vybourat, ovšem …, ukažte nám někoho, kdo by se do toho pustil.

Při výběru firmy si tedy vybírejte i takovou, která Vám bude schopna poskytnout fundované rady.

Kvalita používaných materiálů pro rekonstrukci

Určitě by bylo dobré, kdybyste se u Vámi vytipované firmy zajímali, jaké materiály, co do kvality používají. Pokud by totiž byly použité levné, nekvalitní materiály, pak by se to zákonitě odrazilo na konečném výsledku rekonstrukce.

House Home Real Estate Architecture  - Ernest_Roy / Pixabay

Ernest_Roy / Pixabay

Slevové akce související s větším rozsahem rekonstrukce

Není výjimkou, že se můžete u některé firmy dočkat i nějaké té příjemné slevy. A je to i celkem logické. Firem, které se zabývají rekonstrukcí bytů, je hodně, a tak si samozřejmě navzájem konkurují, ať už výčtem nabízených služeb, kvalitou materiálů, termíny dokončení prací, zárukou na poskytované materiály a odvedenou práci, tak také cenami. Pro každou firmu byste měli být důležitým zákazníkem. A pokud si u firmy objednáte třeba hned více služeb, rovnou se informujte, zda byste od nich mohli vyzískat slevu.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak správně lepit obklady a dlažbu

Znalosti a zkušenosti s rekonstrukcí bytu

Nových firem, které nabízí své služby v rámci rekonstrukce bytu, stále přibývá. Na trhu jsou tak firmy, které poskytují činnosti pěknou řádku let, ale také firmy, které třeba právě začínají. Samozřejmě, automaticky neznamená, že firma, která je na trhu dlouhou dobu, tak je znalá nových technologií a materiálů. Může tomu být právě naopak.

Při výběru firmy je tak možná lepší se zajímat, jakými novými certifikáty se mohou pochlubit, či jim položit tzv. „kontrolní“ otázky týkající se nových technologií. Můžete se totiž setkat s firmou, která může být skutečně expertem ve svém oboru, ale bude stále používat „zastaralou“ technologii i materiály, zatímco trh nabízí materiálů a možností mnohem více. V podstatě by se toto dalo přirovnat k povolání kadeřníka, který je sice šikovný, spolehlivý, ale stříhá stále stejný střih, používá stále stejné barvy, šampony apod.

Závěrečné úklidové práce

Jistému nepořádku, ať už v menším, či větším rozsahu, se bohužel při jakékoli rekonstrukci bytu nevyhnete. Ať už Vám bude firma měnit dveře a zárubně, pokládat dlažbu, měnit okna, otopná tělesa, či rekonstruovat koupelnu, kuchyň, musíte počítat s tím, že jakmile se za firmou zavřou dveře, věnujete nějakou tu dobu úklidu. Ovšem, nemusí tomu zas tak být. Na trhu najdete i firmy, které kromě samotné rekonstrukce, nabízí i kompletní úklidové práce: odstranění prachu a nečistot, uklizení zbytků stavebního materiálu, umytí oken, vyluxování, umytí podlah, ošetření nábytku aj. V kostce řečeno, jakmile se po firmě zavřou dveře, tak si můžete uvařit kávu a pustit Váš oblíbený film, nebo se začíst do Vámi stále odkládané knihy. Vidíte ten rozdíl?

Samozřejmě, jedná se o finance navíc, ovšem co je pro Vás důležitější, být v pohodě bez bolavých zad, hlavy, zničených rukou?

Rekonstrukce bytu není nijak levnou záležitostí, to si nebudeme nalhávat. A tak, když jste již šetřili a dávali bokem finance na modernizaci Vašeho bydlení, tak buďte ještě obezřetní při výběru té pro Vás nejvhodnější firmy. Můžete si například vybrat takovou, která se postará o rekonstrukci bytu doslova od A do Z, tj. od vyřízení stavební povolení (v případě rekonstrukce bytového jádra), po doporučení nejvhodnějšího materiálu, samotné rekonstrukce, až po závěrečný úklid.

House Home Real Estate Architecture  - Ernest_Roy / Pixabay

Ernest_Roy / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search