Až miliarda lidí na světě trpí nedostatkem vitaminu D3

Vitamin D3 je důležitým vitaminem, který ovlivňuje v mnoha směrech naše zdraví, dokonce ještě před narozením. Hraje roli v dělení buněk. Zajišťuje správnou hladinu vápníku i fosforu v našem těle a pomáhá jejich absorpci. Zabraňuje vzniku křivice u dětí. Udržuje v dobré kondici a zdraví naše zuby a svaly. Je důležitým pro správné fungování našeho imunitního systému. To jsou jen ty zcela nejdůležitější role slunečního vitamínu, jak se vitaminu D mnohdy říká. Nepatříte ale do skupiny, které tento vitamin notoricky schází?

Proč nepodcenit chybějící vitamin D3?

U propagace doplňků stravy s vit D3 rozhodně nejde jen o reklamní masírku. Nedostatek tohoto pro tělo klíčového vitaminu vykazuje na světě až miliarda lidí. Přitom chybějící vitamin D je příčinou celé řady obtíží. Vede ke vzniku osteoporózy a osteomalacie. U dětí zapříčiňuje křivici. Je příčinou bolesti a slabosti v kostech, i fraktur kostí u seniorů. Jeho nedostatku se však stále častěji přičítají i další závažná onemocnění: cukrovka, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, vážné infekce (chronické onemocnění ledvin, tuberkulóza), deprese, ale i vypadávání vlasů. Souvislost s nedostatkem vitaminu D se u těchto závažných problémů zkoumá a jednoznačně je vidět korelace. Symptomů nedostatku vitaminu D si přitom obvykle všimneme dříve, než se u nás výše zmíněné nemoci objeví. Trpíme únavou, bolestmi hlavy, svalů i kostí, celkovou svalovou únavou. Často se též projeví oslabením našeho imunitního systému.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak zvládnout první shyb?

Rizikové skupiny, kterým schází vitamin D

Nedostatek vitaminu D má více příčin, avšak některé skupiny osob jsou jim ohroženější. Vyskytuje se u novorozenců. Mateřské mléko totiž obsahuje tohoto vitaminu velice málo, navíc novorozence se nedoporučuje vystavovat slunečnímu záření. Přitom vitamin D3 se tvoří právě v kůži tím, že jej vystavíme UVB paprskům.

Žádoucím je vyšší příjem vitaminu D u těhotných žen. Ten totiž ovlivňuje správný vývin kostí plodu, jeho nedostatek může být příčinou těhotenské cukrovky, preeklampsie a malého plodu.

Nedostatek vitaminu D hrozí lidem, kteří se pohybují většinu dne v uzavřených místnostech, nevystavují tělo slunci a používají nadměrně ochranné krémy s UV faktory.

V nevýhodě jsou lidé s tmavým fototypem kůže. Jejich pokožka produkuje méně vitaminu D, než je tomu u světlých fototypů.

Produkce vitaminu D klesá zcela zásadně u seniorů. Starší lidé tráví méně času na sluníčku, navíc jich pokožka je suchá a tenká, kvůli čemuž ztrácí schopnost produkovat vitamin D. Tělo po šedesátce produkuje až 4× méně vitaminu D než tělo mladého člověka.

V našich klimatických podmínkách hrozí navíc nedostatek vitaminu D v podstatě každému, a to ve všech ročních obdobích, kromě léta.

Přečtěte si zajímavý článek:  Proč pěstování levandule prospěje celé zahradě i vašemu zdraví?

TIP: Vitamin D3 je ideální užívat spolu s vitaminem K2. V kvalitním německém produktu nabízí tento doplněk stravy Woldoshop.cz.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search