K dřevu musíte přistupovat se správnou péčí

Dřevo jako materiál v interiéru či exteriéru nikdy nezklame. Má vynikající funkční vlastnosti, atraktivní design, do prostoru přináší pohodu, a pokud jej správně ošetříte, tak se vám za vaši péči odvděčí dlouhými lety bezchybného vzhledu.

Se správnou údržbou dřeva musíte začít hned na začátku, tedy při jeho zakomponování do bydlení. Jak na to? To se dozvíte právě v tomto článku.

Příprava před jeho použitím

Bez ohledu na formu dřeva, ošetřování začíná přebroušením. Dřevo jednak zbavíte nerovností a dodáte mu jednotný hladký design, ale zabezpečíte i lepší penetraci ochranných nátěrů až do hloubky struktury. Vždy si třeba promyslet, zda bude možné dřevo ošetřit po jeho zabudování na dané místo, nebo je to potřeba udělat dříve.

Například dřevěný obklad je ideálně ošetřit již před jeho pokládkou na stěnu, protože potom dokážete nátěr aplikovat pouze na jednu stranu profilu. Jednotlivé desky tatranského profilu proto jemně obruste (pokud nebyly dodány zcela hladké) a natřete jednu po druhé. Zvolit si můžete olej, lak nebo vosk. Chcete-li zachovat přirozenou barvu dřeva, zvolit byste měli olej. Lak a vosk dodají dřevu mírný lesk a rovněž částečně pozmění jeho přirozenou barvu, na což je třeba myslet.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak správně lepit obklady a dlažbu

Jak ošetřit dřevěné podlahy

Při dřevěné podlaze vás čeká o něco náročnější úprava. Masivní interiérovou podlahu je nutné zbrousit, nejprve na hrubo, pak zatmelit díry, opět přebrousit, tentokrát již na jemno a až po odstranění veškerého prachu z broušení natřít lakem, olejem či voskem. Vnější dřevěnou podlahu, tedy například terasové desky ze dřeva, brousit netřeba, protože jsou většinou dodávány již opracované. Po položení terasových desek doporučujeme je přetření olejem. Jeho aplikace by měla proběhnout každý rok před začátkem sezóny po vystříkání terasy vysokotlakým čističem.

Dřevo v náročnějších podmínkách

Pokud je dřevo v exteriérových prostorách vystaveny extrémnějším podmínkám, není na škodu využít chemický prostředek pro impregnaci. Ten ve dřevě zlikviduje všechny choroboplodné zárodky, které by mohly později způsobit problém. Na trhu je impregnace dostupná v zelené barvě a neutrálním odstínu.

Doporučujeme využít neutrální impregnaci, kterou natírejte po přebroušení dřeva. Pokud by bylo aplikováno na nátěr, nemělo by žádný smysl. Impregnaci využívejte při ošetřování plotových desek, laviček či různých dřevěných konstrukcí, které nejsou kryté.

Wood Wooden Planks Planks Wooden  - Engin_Akyurt / Pixabay

K dřevu musíte přistupovat se správnou péčí

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search