Domeček  


 POBYTY-AKCE   DISKUZE   SOUTĚŽ   BURZA   ODKAZY  
  Dnes má svátek : Vlastislav
Tyto stránky si právě čtou 3 lidé.  
úterý 28.04.2015

 KATEGORIE ČLÁNKŮ
TĚHOTENSTVÍ A POROD
ZDRAVÍ
NAPSALI JSTE...
O DĚTECH, PRO DĚTI
VOLNÝ ČAS
SVÁTKY V ROCE
MATEŘSKÁ CENTRA
VĚČNÉ HUBNUTÍ
ŠIKOVNÉ RUCE
ALERGIE, EKZÉMY
SOUTĚŽ, ARCHIV
Z POBYTŮ S DOMEČKEM
PLAVÁNÍ DĚTÍ, BAZÉNY
FOTOGALERIE
Všechny články »

 Kontakt:
Magdaléna Sinkule
info@infodomecek.cz
tel: 604 250 014

ICQ: 307 255 741 


http://www.dovolenasdetmi.czhttp://www.kojeneckeplavani.hradecko.com/http://www.wodakovywjeci.czhttp://www.brumla.czhttp://www.bezvaportal.czhttp://www.dracek.czhttp://www.babystyle.cz

http://www.brydova.cz

Propagujte i svojí stránku

ČLÁNKY NEJEN PRO MAMINKY...

 ZPĚT»


19.05.2003  

Nemoci přenášené klíšťatyKlíšťata mohou přenášet na člověka bakteriální původce Lymeské boreliózy či ehrlichiózy nebo viry způsobující klíšťový zánět mozku. Jelikož ne vždy jsme si vědomi přisátí klíštěte, bývají často počáteční stádia těchto nemocí považovány za chřipku a správná diagnóza bývá stanovena pozdě či není stanovena nikdy.


Lymeská borelióza
Bakterie, nazývané borrelie, proniknou ze zažívacího traktu klíštěte zpravidla do 12 hodin po přisátí do krevního oběhu a šíří se dále v lidském či zvířecím organismu. Obvykle působí nejprve zánět kožní. Jedná se o červenou, zvětšující se skvrnu, nazývanou erytém. Pro tuto diagnózu svědčí průměr větší než 30-50 mm i odbarvování, vyblednutí ve středu skvrny, která se různou rychlostí může zvětšovat. Často se může objevit i lehce zvýšená teplota, bolesti svalů, hlavy, připomínajícími lehkou virovou infekci, chřipku. V prvých dvou až třech týdnech může u vnímavých osob a u osob se sníženou obranyschopností dojít k rozšíření infekce. Poměrně častý bývá zánět kloubů a svalů. Někdy se vyskytují i projevy zánětlivého postižení nervového systému s obrnami, bolestmi a známkami zánětu mozkových blan, mozku i míchy. Mohou být oteklé lymfatické uzliny. Vzácně bývá postiženo srdce a smyslové orgány. Ne vždy začíná borrelióza projevy zánětu pokožky. Někdy připomínají zprvu banální virová horečnaté onemocnění, což je záludné protože Lymeskou borreliózu v tomto stádiu zaměníme nejspíše s chřipkou, provázenou bolestmi hlavy, závratěmi, bolestmi kloubů a únavou. Obvykle však chybí rýma, kašel.


Klíšťový zánět mozku (klíšťová encefalitida)
Ve volné přírodě se člověk nejčastěji nakazí přenesením viru klíšťové encefalitidy přisátím infikovaného klíštěte při pobytu v listnatých či smíšených lesích. Kromě tohoto způsobu přenosu původce onemocnění jsou známy také případy nákazy alimentární cestou - požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků, které pocházejí z infikovaných zvířat.

Příznaky klíšťového zánětu mozku se vyvíjejí obvykle po uplynutí 7-10 až 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte. Spektrum a závažnost příznaků nebývají u všech postižených stejné. Vyskytují se případy s lehkým průběhem, připomínajícím spíše virové onemocnění dýchacích cest ale také klinicky závažné formy onemocnění s dvoufázovým průběhem a různě těžkým postižením centrálního nervového systému. Při dvojfázovém onemocnění se v první fázi objevují netypické chřipkovité příznaky, pak následuje 4-10 denní období, kdy se pacient cítí zcela zdráv. Pro druhou fázi jsou typické vysoké horečky a příznaky postižení centrálního nervového systému různé závažnosti (od bolestí hlavy a světlopachosti, přes poruchy spánku, paměti, koncentrace, dezorientaci a postižení hlavových nervů až po ochrnutí ruky či selhání důležitých center v prodloužené míše a smrt). Nejzávažnější forma postihuje nejčastěji lidi nad 60 let.


Ehrlichióza
je nově objevená infekce vyvolaná bakterií rodu Ehrlichia. Má podobný klinický obraz jako borrelióza, nejběžněji horečku, pocit slabosti, bolesti hlavy, svalů a kloubů.


Diagnostika těchto onemocnění se provádí serologickými testy krve.


V prevenci onemocnění přenášených klíšťaty může každý využít opatření proti přisátí klíšťat (přiléhavé oděvy světlé barvy, vysoká obuv, používání repelentních přípravků na exponované části těla, impregnace oděvu hmyz odpuzujícími preparáty, prohlídky těla po návratu domů), včasné odstranění klíštěte (čím déle je klíště přisáto, tím větši je riziko přenosu viru a vzniku nemoci - klíšťového zánětu mozku, ale i např. lymeské boreliózy).
Pokud dojde k onemocnění je nutné zahájit léčbu co nejdříve.


článek je převzat z informačního serveru o zdraví www.doktorka.cz
  Komentáře k článku:  (0)    [ ZOBRAZIT ]      

 PŘIDEJ KOMENTÁŘ K ČLÁNKU...
Nick 
Email 
Text 


 ©2003 - 2007 Magdaléna Sinkule Všechna práva vyhrazena